Президент може все. Якщо він не лох

Добре налаштована злочинна система грабежу народу і знищення державності, що підміняє в Україні конституційну правову систему, чи не вперше за минулі тридцять років дала збій.

Та ще й де – у роботі Конституційного Суду. 

Спочатку КСУ вирішує, що Президент України не має повноважень призначати директора НАБУ, потім «обнуляє» святая-святих «борців з корупцією» – визнає неконституційним закон про запобігання корупції. 

Одним словом, явно відбивається від рук «керуючих і годуючих». 

І не спішить повертатися до них. 

Бо прибився до перспективніших, на його погляд. 

І роздмухується так звана конституційна криза. 

Президент Зеленський видає указ про відсторонення голови КСУ від виконання обов‘язків судді. 

КСУ делікатно посилає його, як пишуть майстри художнього слова, у пішохідну еротичну подорож. 

Президент у цейтноті. 

А ті руки, до яких прибився КСУ, готуються до вирішального удару. 

До захопленням влади. 

Тим, до кого прибився КСУ, дуже не хочеться, щоб Зеленський реально прибився до американців. Бо це буде їм прямий збиток – вони можуть втратити Україну. Яку вони вже вкрали, гарно поділили і під кого треба лягли. 

Тому вони приготовилися «помножити Вову на нуль». Звісно що виключно «у повній відповідності до законодавства». 

Нічого нового для цього їм видумувати не треба – все давно ними ж придумано, впроваджено і апробовано. Українська «політична еліта» вже мало не тридцять років як підмінила Конституцію України своїми «понятіями». Тобто умисно спотвореним, завідомо хибним тлумаченням її норм і принципів, внаслідок чого практично все законодавство та правозастосувальна практика стали антиконституційними. 

Це у повній мірі стосується і визначення повноважень Президента України. 

Домінує теза, в тому числі в офіційних колах із КСУ включно, що повноваження президента визначаються виключно статтею 106 Конституції України. Це хибне і вкрай примітивне тлумачення Основного Закону. Пунктами 1 – 30 частини першої статті 106 Конституції України встановлено всього лиш тридцять спеціальних повноважень Президента України; пунктом 31 встановлено, що Президент України здійснює інші повноваження, визначені Конституцією України. Це, безумовно, щонайперше ті повноваження, про які піде мова нижче. 

Найважливіші повноваження Президента України встановлені статтею 102 Конституції. Він є главою держави, гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина. 

Главою і Гарантом ! 

Цим сказано все. 

Юрисдикція Глави держави поширюється на всі без винятку публічні правовідносини, що стосуються означених правових категорій. 

Повноваження Глави держави із захисту державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина є практично необмеженими, за правовою природою універсальними, з ознаками повноважень різних гілок влади, за юридичною силою вищими повноважень будь-якого органу влади.

Із Верховною Радою включно. Не кажучи вже про КСУ. 

Тому забутьте глупі казки про «парламентську республіку». Парламентською Україна була за комуністичних часів – коли на чолі держави стояли Ради народних депутатів. А від самого початку «незалежності» вона є республікою президентською. 

У переважній більшості випадків при порушенні державного суверенітету, територіальної цілісності, Конституції України, прав і свобод людини і громадянина Глава держави зобов‘язаний застосувати наявні владні повноваження.  

Ким би такі порушення не вчинялися, Гарант додержання усіх вищезазначених правових категорій зобов’язаний вжити негайних і вичерпних заходів для припинення порушень. 

Нікого не питаючи і ні з ким нічого не узгоджуючи. 

Для цього, згідно частини третьої статті 106 Конституції України, він видає укази і розпорядження, які є обов‘язковими до виконання на території України. 

Тих же суддів КСУ за наявності достатніх підстав, коли вони своїми діяннями порушують Конституцію України, зокрема ігнорують принцип верховенства права (а вони роблять це постійно), президент зобов’язаний відсторонювати від посад. 

Причому не тільки поодинці, але й гуртом.

Ту ж саму Верховну Раду може достроково розпустити у разі наявності ознак антиконституційної діяльності парламентських політичних партій. Таких ознак більше ніж досить, і Глава держави зобов’язаний негайно зупинити їх діяльність, перш за все у Верховній Раді. 

І так щодо будь-кого, чиї діяння порушують конституційний лад України. 

Але для того, щоб це зробити, президент повинен бути президентом, а не лохом. Яким він наразі є попри його відому заяву щодо протилежного. 

Тепер про конституційну кризу. 

Вона розпочалася аж ніяк не у жовтні 2020 року, як це розказують горе-політики, а «трішки раніше» – понад 24 роки тому. Точну дату знають усі – 28 червня 1996 року. Це день прийняття нової Конституції України.

Справжні автори Конституції-1996, тобто ті, хто реально впливав на формування її змісту, були дуже хитрими й підлими. Вони вже на початку 90-х вирішили знищити народовладдя, узурпувати владу і пограбувати народ, але мусіли робити вигляд, що все відбувається «відповідно до законодавства». 

Придумали так: Верховна Рада начебто самостійно приймає закони, уряд теж начебто самостійно приймає постанови та розпорядження – а ми робимо вигляд, що ми тут ні при чому. Що в Україні начебто демократія, що ми теж начебто демократи. 

Так і діють від початку 90-х, але якось так цікаво виходить, що все законодавство чомусь виявляється не таким, як потрібно народу, а виключно «таким як треба» можновладцям! 

Бо насправді ж ніхто інший крім них самих це законодавство не формує, тільки робиться це через так звані політичні партії, які насправді є їхніми маріонетками. 

А ляльководи «у повній відповідності до законів» прибирають до рук народне добро. Тому що насправді злодюги вони скінчені, а не демократи. 

Зрозуміло, що в правовій і демократичній державі так не мало би бути. 

Зрозуміло, що норми і принципи Основного Закону при їх правильному тлумаченні й застосуванні повністю виключають прийняття і застосування грабіжницького антинародного законодавства. 

Тож для того, щоб «узаконити беззаконня», щоб на майбутнє застрахувати себе і все награбоване від можливих претензій, хитропідлі «батьки Конституції» – тепер увага !  – у 1996 році всунули в статтю 152 Конституції частину другу. В якій прописали, що неконституційні закони та інші акти втрачають чинність … тільки з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність!

Розумієте, в чому хитрість і підлість?

Не з моменту прийняття цих неконституційних законів вони стають нечинними, як мало би бути, а з моменту рішення Конституційного Суду України!!! 

Тобто через сто років, можливо!

Те ж саме беззаконня прописали і в Законі України «Про Конституційний Суд України». 

Чим на практиці перекреслили всі високі правові засади Основного Закону – з принципами правової держави, з принципом верховенства права включно. 

На папері верховенство права є – у дійсності його й близько нема. 

У такий досить простий спосіб українські політичні гангстери 90-х, які й донині живуть і процвітають при владі, створили завідомо протиправні «підстави» для злочинних маніпуляцій законодавством. 

Завдяки чому й дограбовують та донищують Україну.

Так Конституція України від самого початку була перетворена в суто декларативний акт. В дурілку, якою українські політичні шахраї з 1996 року «пудрять мізки» недолугим в Україні й поза її межами.          

От коли, насправді, в Україні почалася конституційна криза.

Судді КСУ, якби були чесними суддями, мали б ще на першому засіданні КСУ зупинити це конституційне злодійство. Але вони від самого початку працюють на узурпаторів. Вже у Рішенні КСУ №8-зп від 24 грудня 1997 року вони визнають легітимність частини другої статті 152 Конституції і погоджуються з тим, що неконституційні закони та інші акти до моменту їх офіційного визнання неконституційними … мають юридичну силу.

У кришку труни принципу верховенства права забили останній іржавий цвях!

Згідно цієї «феноменальної» думки суддів КСУ неконституційний закон до певного моменту начебто є «законним» і має юридичну силу, тобто він до моменту винесення рішення КСУ начебто узгоджується з принципом верховенства права, а із завтрашнього дня – вже ні.

Більша дурня не може бути придумана навіть у божевільні, але саме така «законність» і була задумана при написанні Конституції-1996, саме таку «законність» сповідують і бережуть судді КСУ, саме ця «законність» призвела до пограбування народу та до нинішнього трагічного стану України. 

Далі все відомо – Україна живе не по закону, а згідно «понятій» злодіїв при законі, якими були і є можновладці – із більшістю суддів включно. Всі вони є узурпаторами влади, злодюгами і ворогами Українського народу.

Цю давню і справжню конституційну кризу можна було б швидко і ефективно розв‘язати шляхом належного застосування повноважень Президента України. В буквальному змісті слова Україну можна було б врятувати і почати піднімати з руїн. 

Але для цього потрібна політична воля президента. 

Дуже схоже на те, що Зеленський її не має. Олігархи та «злодії при законі», що при високих державних посадах, перш за все Аваков, вже надто міцно пов’язали його корупційними путами. Відтак народу залишається розраховувати тільки на себе і захищати себе самостійно. 

293 коментарів до “Президент може все. Якщо він не лох

 1. Thomas (St. Leonhard In Passeier) Відповісти

  I absolutely love your blog.. Very nice colors & theme. Did you create this web site yourself?

  Please reply back as I’m wanting to create my very own website and
  would love to learn where you got this from or what
  the theme is named. Cheers!

  Also visit my web site – ps4 games but

 2. Daniella (Muttenz) Відповісти

  I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s
  both equally educative and interesting, and let me tell you, you have hit
  the ps4 games nail on the head.

  The problem is something that too few men and women are speaking intelligently
  about. Now i’m very happy I came across this in my
  hunt for something concerning this.

 3. Stephanie (Itapetininga) Відповісти

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who
  has been conducting a little research on this. And he in fact ordered me lunch simply because I discovered it for
  him… lol. So allow me to reword this….
  Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending
  some time to discuss this subject here on your website.

  my homepage – healthy weight loss

 4. Raymon (Annen) Відповісти

  I’m extremely inspired together with your writing abilities and also with the layout to your weblog.
  Is that this a paid subject matter or did you modify it your self?
  Either way keep up the excellent high quality
  writing, it is rare to see a nice blog like this one these days.

  My web blog – enhance male libido

 5. Dennis (Wendelstein) Відповісти

  I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or blog
  posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.
  Studying this info So i’m satisfied to exhibit that I’ve a very good uncanny feeling I discovered exactly
  what I needed. I so much definitely will make sure to do not disregard this site and give it
  a look regularly.

  my homepage; https://www.dumankayahifit.com/

 6. נערות ליווי (אני מאוד ממליץ על אתר ישראל נייט קלאב אתר מספר אחד בישראל לחיפוש נערות ליווי, דירות דיסקרטיות,עיסוי אירוטי כנסו עכשיו ותראו לבד כמה מידע יש באתר הזה: נערות ליווי בחיפה ) Відповісти

  אני מאוד ממליץ על אתר ישראל נייט קלאב אתר מספר אחד בישראל לחיפוש נערות ליווי, דירות דיסקרטיות,עיסוי אירוטי
  כנסו עכשיו ותראו לבד כמה מידע יש באתר הזה: נערות ליווי בחיפה

 7. Lloyd (Reisach) Відповісти

  Thank you so much for providing individuals with an extraordinarily spectacular opportunity
  to read critical reviews from this site. It really
  is so pleasant plus stuffed with a lot of fun for me
  and my office fellow workers to visit the blog
  particularly thrice every week to find out the latest guides you will
  have. And definitely, I am also always fascinated considering the spectacular
  thoughts you give. Certain 2 ideas in this post are undeniably the simplest we have
  all ever had.

  Here is my homepage – http://www.fotosombra.com.br

 8. Faustino (Epiquerez) Відповісти

  Greate pieces. Keep posting such kind of information on your
  page. Im really impressed by it.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hey there, You’ve
  done an incredible job. I will certainly digg it and
  personally suggest to my friends. I am confident
  they’ll be benefited from this website.

  my site … flaxseed oil

 9. Ned (Belford Roxo) Відповісти

  Good day! I could have sworn I’ve been to this site
  before but after checking through some of the post I realized it’s new to me.

  Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

  Also visit my blog … low carb

 10. Willian (Daniken) Відповісти

  With havin so much content do you ever run into any
  problems of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of completely
  unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it
  up all over the web without my permission.
  Do you know any ways to help stop content from being ripped off?

  I’d definitely appreciate it.

  my website – forum.m2clasic.ro

 11. Kurt (Bourges) Відповісти

  I and my guys appeared to be checking the great solutions on your web site and so before long got a horrible suspicion I had not expressed respect to
  the web blog owner for those tips. All the young boys appeared to be passionate
  to study all of them and have now simply been taking advantage of
  them. Thank you for truly being quite considerate as well as for picking out such
  good areas most people are really needing to discover.
  Our own honest apologies for not expressing appreciation to
  sooner.

  Stop by my web-site; traditional diet

 12. Elyse (Saginaw) Відповісти

  First off I want to say fantastic blog!
  I had a quick question in which I’d like to ask if you do not mind.

  I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing.
  I have had difficulty clearing my thoughts in getting my thoughts out
  there. I truly do enjoy writing however it just seems
  like the first 10 to 15 minutes tend to be lost just trying to figure out how to begin. Any
  suggestions or tips? Thanks!

  Have a look at my homepage … http://www.aniene.net

 13. Lovie (Wijer) Відповісти

  Thank you for any other informative site. The place else may I get that type of info
  written in such a perfect manner? I’ve a venture that I am just now working on, and I’ve been on the glance out for such info.

  Have a look at my website: stop smoking

 14. Rosalinda (Almere) Відповісти

  First off I would like to say fantastic blog!

  I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to know how you center yourself
  and clear your head prior to writing. I’ve had trouble clearing my mind in getting my thoughts
  out there. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are lost just trying to
  figure out how to begin. Any recommendations or tips?
  Appreciate it!

  My webpage MegaXL

 15. Gerard (Flateyri) Відповісти

  I wanted to thank you again for that amazing
  website you have developed here. Its full of useful tips for those
  who are genuinely interested in that subject, in particular this very post.
  You really are all actually sweet along with thoughtful
  of others plus reading your website posts is a wonderful delight
  to me. And what a generous gift! Mary and I will have fun making use
  of your ideas in what we need to do in the future. Our record is
  a distance long so your tips will certainly
  be put to excellent use.

  Feel free to surf to my web blog … Cool Wave Air Conditioner

 16. Mari (Quarry Bank) Відповісти

  I as well as my buddies have been viewing the good tips and tricks located on your
  web page then immediately got a horrible feeling I had not expressed respect
  to the web site owner for those secrets. These men came as a result joyful to see
  all of them and have now seriously been making the most of those things.

  Thanks for actually being well kind and for deciding on these kinds of cool resources millions
  of individuals are really desperate to understand about.
  Our own sincere regret for not saying thanks to sooner.

  Here is my web-site: Keto Incinerate Pills

 17. Fredericka (Thoralby) Відповісти

  Hello there, I discovered your website by means of Google
  while searching for a comparable subject, your website got here up,
  it appears to be like great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just became aware of your weblog via Google, and
  located that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I will appreciate if you proceed this in future.
  Numerous people can be benefited from your writing.
  Cheers!

  Feel free to surf to my site … scoliosis surgery our

 18. Marco (Reykjavik) Відповісти

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the internet the
  easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while
  people think about worries that they just do not
  know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing
  without having side-effects , people can take a asmr signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 19. Mahalia (Tygelsjo) Відповісти

  I was wondering if you ever thought of changing the
  layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so
  people could connect with it better. Youve got an awful lot of
  text for only having 1 or 2 images. Maybe you could space it out better?

  My web blog :: http://www.consulenzaleonardo.com/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=StilwellMichal

 20. Renato (Saint-Pierre-Et-Miquelon) Відповісти

  I was excited to uncover this page. I want to
  to thank you for your time due to this wonderful read!!
  I definitely liked every part of it and i also have you book marked to look at new information on your website.

  Feel free to visit my blog post – asmr that (bitly.com)

 21. Roscoe (Yonkers) Відповісти

  I seldom drop remarks, but i did a few searching and wound up
  here Президент може все. Якщо він не лох – ПОРЯТУНОК СЕЛА.
  And I do have a couple of questions for you if you tend not to mind.
  Could it be only me or does it appear like some of the remarks look
  like coming from brain dead people? 😛 And, if you are posting at additional social sites,
  I would like to keep up with everything fresh you have to
  post. Could you make a list of all of all your communal pages like your
  Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?

  My page: cowon.mix-connexion.com

 22. Sofia (Pinn) Відповісти

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over
  that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this
  hike.

  Feel free to visit my website; Total Keto 365

 23. Jani (Kalkofen) Відповісти

  Right here is the perfect website for anyone who hopes to understand this topic.
  You know so much its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa).
  You certainly put a brand new spin on a subject that has been written about for many years.
  Excellent stuff, just great!

  Visit my web page – Jess

 24. Tabatha (Atlanta) Відповісти

  Unquestionably believe that which you said. Your
  favorite justification appeared to be on the web the easiest
  thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while
  people consider worries that they plainly do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole
  thing without having side-effects , people could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

  Here is my webpage Far East XL Pills

 25. Caitlyn (Hettenschwil) Відповісти

  I have been surfing online more than 2 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners
  and bloggers made good content as you did, the internet will be much more
  useful than ever before.

  Here is my page :: Vigalix Review

 26. Mitchell (Francisco Morato) Відповісти

  I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays.

  Visit my site: Renown CBD Review

 27. Lorenzo (Longjumeau) Відповісти

  Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem
  to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a format issue
  or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to
  let you know. The design look great though! Hope you
  get the problem resolved soon. Thanks

  Here is my web site – VigorMax Pills Ingredients

 28. Leatha (Berlin Mariendorf) Відповісти

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it
  for you? Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like to know
  where u got this from. thanks

  Also visit my blog … PeniSizeXL

 29. Kieran (Dunkerque) Відповісти

  Thank you for sharing superb informations. Your web-site is very
  cool. I am impressed by the details that you have on this site.
  It reveals how nicely you perceive this subject.

  Bookmarked this web page, will come back for more
  articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply could not come across.

  What a great web site.

  Also visit my web-site … Man Plus Male Enhancement Review

 30. Ann (Kitchener) Відповісти

  Thank you so much for providing individuals with a very wonderful opportunity to read critical reviews from this blog.
  It really is so nice and as well , full of amusement for me and my office fellow workers to search your
  site minimum three times in one week to read through the latest guidance
  you have got. And indeed, we are at all times amazed
  concerning the stunning points served by you. Some two tips in this posting are
  really the most beneficial we have all had.

  Also visit my website :: VitaSilkLux

 31. Dante (Silky Oak) Відповісти

  My wife and i have been very peaceful when John managed to deal with his web research
  by way of the precious recommendations he got from your
  very own site. It is now and again perplexing to just choose to be handing out secrets
  and techniques which others may have been trying to sell.
  So we figure out we now have the blog owner to give
  thanks to because of that. The illustrations you have made, the easy blog menu, the
  friendships you help instill – it is everything
  awesome, and it’s really letting our son in addition to our family
  reason why this idea is thrilling, which is certainly really fundamental.
  Many thanks for the whole thing!

  Also visit my blog … Viag Rx Review

 32. Kassie (Rittberg) Відповісти

  I together with my friends have been following the nice recommendations from your
  site then the sudden developed an awful feeling I never thanked the
  web blog owner for those strategies. My boys had been certainly
  thrilled to learn all of them and already have in truth been using these things.
  Appreciate your getting considerably thoughtful as well as for
  pick out this sort of tremendous useful guides millions of individuals are really eager to understand about.
  Our own sincere regret for not expressing appreciation to sooner.

  my web page … Niagara XL Review

 33. Santiago (Toulouse) Відповісти

  Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

  My homepage … ecs300.net

 34. Woodrow (Bru) Відповісти

  This design is spectacular! You certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.

  Too cool!

  Review my homepage … Performinax Pills

 35. Mai (Gaydon) Відповісти

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am experiencing difficulties with your RSS.
  I don’t understand why I can’t subscribe to it.
  Is there anyone else having the same RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond?
  Thanks!!

  my page … Radical Slim Keto Diet

 36. Merri (Dulax) Відповісти

  Thank you for your blog post. Velupe and I happen to be saving to buy
  a new publication on this theme and your post has made us all to save all of our money.
  Your opinions really responded to all our inquiries. In fact, above what we
  had acknowledged prior to when we came upon your excellent blog.
  My partner and i no longer nurture doubts and also a troubled mind because you have attended to all
  of our needs in this article. Thanks

  Take a look at my homepage: Sage Elixir

 37. Selena (Kingston By Sea) Відповісти

  With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or
  copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I’ve either written myself or
  outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my
  authorization. Do you know any ways to help prevent content from being stolen? I’d
  certainly appreciate it.

  Here is my web page :: Keto Hack Pills

 38. Marcus (Homburg) Відповісти

  I blog quite often and I seriously appreciate your information. This great article has really peaked my interest.
  I’m going to bookmark your blog and keep checking for new
  information about once per week. I opted in for your Feed too.

  Here is my web site XTRM Life Keto Pills

 39. Ronda (Kogan) Відповісти

  Good website! I really love how it is simple on my eyes
  and the data are well written. I am wondering
  how I could be notified whenever a new post has been made.

  I’ve subscribed to your feed which must do the trick!
  Have a nice day!

  Here is my site – Billie

 40. Adrian (Ort) Відповісти

  Hiya, I’m really glad I have found this info.
  Nowadays bloggers publish just about gossips and
  internet and this is really annoying. A good blog with interesting content,
  that’s what I need. Thanks for keeping this web-site, I
  will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

  Stop by my homepage … Insta Frost Air Conditioner

 41. Isidro (Manaus) Відповісти

  Great post. I was checking continuously this blog and I’m inspired!
  Extremely helpful info specifically the ultimate part 🙂 I care for such info
  much. I used to be looking for this certain info for a long time.
  Thank you and best of luck.

  My homepage; Viking XL

 42. Jerri (Brandhof) Відповісти

  I’ve been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any
  interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me.
  In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the
  internet will be much more useful than ever before.

  Also visit my web-site; New Flow XL

 43. Andra (Cerniat) Відповісти

  Hello! I realize this is sort of off-topic but I needed to ask.
  Does building a well-established website such as yours require a large amount
  of work? I am completely new to writing a blog but I do write in my journal
  everyday. I’d like to start a blog so I will
  be able to share my experience and thoughts online.

  Please let me know if you have any recommendations or tips for new aspiring blog owners.
  Appreciate it!

  Also visit my web-site Tru Vita CBD Oil

 44. Kent (Baie-Mahault) Відповісти

  Good day I am so thrilled I found your blog page, I really found you by error,
  while I was researching on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say
  thanks a lot for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design),
  I don?t have time to read it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read much
  more, Please do keep up the awesome jo.

  Also visit my blog post; Arctic Air Pure Chill Reviews

 45. Cathy (Sainte-Marie) Відповісти

  Having read this I thought it was really informative.
  I appreciate you finding the time and energy to put this article together.
  I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worthwhile!

  Here is my website … Pure Form Keto Pills

 46. Margie (High Coniscliffe) Відповісти

  We would like to thank you all over again for the lovely
  ideas you offered Jesse when preparing a post-graduate research as
  well as, most importantly, with regard to providing
  every one of the ideas within a blog post. Provided that we had been aware of your
  blog a year ago, we will have been rescued from the unwanted measures we were implementing.
  Thank you very much.

  Also visit my blog post Viro Valor XL Reviews

 47. Ernie (Milford) Відповісти

  I have to thank you for the efforts you have put in penning this site.
  I really hope to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well.
  In fact, your creative writing abilities has inspired me to
  get my own website now 😉

  Check out my web site – MaxExtend Pills

 48. Cathern (Gerasdorf Am Steinfeld) Відповісти

  I am only commenting to let you understand what
  a nice discovery our girl enjoyed reading through your webblog.
  She mastered plenty of pieces, most notably what it is like to possess an incredible helping spirit to let
  most people easily gain knowledge of specified hard to do matters.
  You undoubtedly exceeded my expected results. I appreciate you for offering the practical, trusted, edifying as well as cool guidance on that topic to Ethel.

  my blog post Gentille Derma Review

 49. Rosalina (The Camp) Відповісти

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website offered us with valuable info to work on. You have
  performed a formidable job and our entire neighborhood can be
  grateful to you.

  Look into my web-site … Air Cooler Pro

 50. Dorothy (Les Lilas) Відповісти

  Usually I don’t read article on blogs, however I wish to say that
  this write-up very compelled me to try and do it! Your writing taste has been surprised me.
  Thank you, quite great post.

  Also visit my blog post: New Flow XL

 51. Julia (Duivendrecht) Відповісти

  Wonderful items from you, man. I’ve consider your stuff
  prior to and you’re just too great. I actually like what you have acquired here, really like what you’re stating and the way in which
  through which you assert it. You’re making it enjoyable
  and you still take care of to stay it sensible. I can not wait to learn much more from you.
  This is really a terrific website.

  Visit my blog; Cleaner Smile Club Reviews

 52. Hugh (Amber Hill) Відповісти

  Its like you learn my thoughts! You appear to know so much approximately this, like you wrote the guide in it
  or something. I think that you just could do
  with some p.c. to pressure the message home a bit, however other than that, this is fantastic blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

  Feel free to visit my homepage :: TactLine M1000 Watch Manual

 53. Tera (Bezons) Відповісти

  Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and
  i was just curious if you get a lot of spam feedback?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much appreciated.

  Feel free to surf to my homepage … Lion House Keto Review

 54. Audra (Schonheide) Відповісти

  I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own weblog and was curious what all is needed to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Appreciate it

  my site … Muama Ryoko Portable Wifi Price

 55. Myrna (Glimakra) Відповісти

  Simply wish to say your article is as amazing.
  The clarity on your put up is simply great and that i could
  think you are knowledgeable in this subject.
  Fine with your permission let me to seize your RSS feed to stay up to date with coming near near post.

  Thanks 1,000,000 and please carry on the gratifying work.

  Here is my site – Krystal

 56. Tammie (Mirabella Eclano) Відповісти

  I intended to post you the little note just to give thanks the moment again on your great suggestions you’ve contributed on this website.

  It was extremely generous of you to offer publicly exactly what a few
  people would have distributed as an ebook to help with
  making some bucks for themselves, mostly considering the fact that you could
  possibly have done it if you considered necessary.

  These principles also served as the good way to know that the rest
  have the identical dreams like my own to find out good deal more concerning this condition. I’m certain there are thousands of more pleasant periods ahead for individuals that looked at your website.

  Also visit my blog post – Crypto Bank App

 57. Linwood (Brisbane Market) Відповісти

  I’ve been surfing on-line greater than 3 hours these days,
  yet I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth sufficient for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content material as you probably did, the internet
  will probably be a lot more useful than ever before.

  Stop by my web page … Air Cooler Pro Air Conditioner

 58. Isobel (Beaufort) Відповісти

  Good – I should definitely pronounce, impressed with your web site.
  I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly easy to do to
  access. I recently found what I hoped for before you know it in the least.
  Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme .
  a tones way for your customer to communicate. Excellent task.

  Feel free to visit my website: Keto Boom (Marisa)

 59. Nona (Schonherrn) Відповісти

  Hi I am so grateful I found your webpage, I really found you by mistake, while I was researching on Aol for something else, Nonetheless I
  am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and
  a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all
  at the moment but I have bookmarked it and also
  added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the
  fantastic job.

  Feel free to surf to my web page: instagram takipçi satın al

 60. Waldo (Stoney Point) Відповісти

  Hello, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer,
  would test this? IE nonetheless is the market chief and a good component to other
  people will pass over your great writing because of this problem.

  Also visit my site: Tru Vita CBD

 61. Kathrin (Kratzenburg) Відповісти

  Hello! I realize this is kind of off-topic but I
  had to ask. Does operating a well-established website such
  as yours take a massive amount work? I’m completely new to running
  a blog however I do write in my journal everyday. I’d like to start a
  blog so I can share my own experience and feelings online.

  Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for new aspiring bloggers.

  Appreciate it!

  Feel free to visit my homepage – U Slim X Keto (http://www.tasknight.com)

 62. Issac (Baarn) Відповісти

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog
  and was curious what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a
  pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% sure.
  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Thanks

  Here is my site: instagram takipçi satın al

 63. Andrew (Gympie Dc) Відповісти

  Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely great.

  I actually like what you have acquired here, certainly like
  what you are saying and the way in which you say it.

  You make it entertaining and you still take care of to keep it smart.

  I can’t wait to read much more from you.
  This is really a terrific web site.

  my website – ACV Advanced Gummies Reviews

 64. Vernita (Ebnat-Kappel) Відповісти

  Good day! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but
  I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making
  my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions?
  Cheers

  Also visit my web page :: ViroValor XL

 65. Ofelia (Tolkamer) Відповісти

  Hello there I am so excited I found your site, I really found you
  by mistake, while I was browsing on Google for something else,
  Nonetheless I am here now and would just like to say thank you for a tremendous post and a all
  round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have
  time to look over it all at the moment but I have book-marked it and also added in your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do
  keep up the great b.

  Here is my webpage :: instagram takipçi satın al

 66. Sammie (Oslo) Відповісти

  Its such as you learn my thoughts! You appear to understand a
  lot about this, such as you wrote the ebook
  in it or something. I believe that you simply can do
  with a few % to pressure the message house a little bit, but other than that, this is excellent blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

  My webpage; https://uklianjiang.com

 67. Franklin (Chateauroux) Відповісти

  Hi there would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your design seems different
  then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

  Here is my page Bodycor Keto Reviews

 68. Ronda (Lanna) Відповісти

  I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog
  posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this
  website. Reading this information So i’m happy to express that I
  have an incredibly just right uncanny feeling I came upon just
  what I needed. I most undoubtedly will make certain to don?t forget this
  site and give it a glance on a relentless basis.

  My page :: Janette

 69. Luther (Camagna Monferrato) Відповісти

  What i don’t realize is actually how you’re now not really a
  lot more neatly-liked than you may be now. You are very intelligent.

  You recognize thus considerably in relation to
  this matter, produced me for my part imagine it from so many various angles.
  Its like women and men aren’t interested unless it’s something to do with Lady
  gaga! Your personal stuffs outstanding. All the time care for it
  up!

  Also visit my blog Scotty

Ваше ім'я та коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.